Jdi na obsah Jdi na menu
 


Elektrárna a papírna aneb Jak uniknout ze školních lavic

 V úterý 11. 9. 2012 jsme se zúčastnili první exkurze v rámci projektu Naše stopa. 

7:45-Začali jsme se postupně scházet před školou a nastupovat do autobusu. Před ním stály paní profesorky a kontrolovaly účast.
8:00- Do autobusu nastoupili poslední opozdilci a mohlo se vyrazit  k prvnímu cíli do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Cesta uběhla docela rychle, protože při tolika lidech si téma k hovoru najde každý.
8:30-Zastavili jsme se v Koutech nad Desnou, kde jsme měli asi čtvrthodinovou přestávku a nastoupil k nám náš průvodce.
9:00-Ocitli jsme se v promítací místnosti, kde byla zahájena exkurze krátkým filmem o vodních elektrárnách. Poté jsme se dozvěděli něco o chodu a funkcích elektrárny.
9:45-Dále jsme měli možnost prohlédnout si obě turbíny, k jejichž spatření jsme museli projít dlouhým studeným tunelem. Nezdrželi jsme se dlouho, což nikomu nevadilo, protože komu by se chtělo trávit tak krásný slunečný den v podzemí.
10:00-Konečně přišla část odehrávající se venku, opustili jsme velín a autobus nás vyvezl k oběma nádržím.
10:15-U dolní jsme nestrávili příliš mnoho času, jen jsme udělali pár fotografií a zase jsme jeli dál.
10:30-U horní nádrže jsme měli rozchod. Nejdříve jsme vyšlapali schody, potom jsme se vydali po oválné cestě vedoucí kolem nádrže. Na vodní hladině bylo vidět miliony vlnek způsobených silným větrem, který neustal po celou dobu našeho pobytu a naší procházku nám rozhodně neusnadnil.
10:45-Již jsme zdolali více než polovinu cesty. Fotili jsme a užívali jsme si, že nemusíme sedět ve škole.
11:05-Čas rychle plynul a my jsme si museli pospíšit, abychom se vrátily včas.
11:20-Definitivně jsme se rozloučili s elektrárnou a autobus s námi odjel na místo konání druhé části exkurze.
11:45-Když jsme přijely do Velkých Losin, kde jsme plánovali navštívit ruční papírnu, měli jsme ještě hodně času, proto se někteří z nás i s učitelským doprovodem usadili v restauraci a naobědvali se.
12:30-Oběd už byl za námi a skupinka těch, co navštívili restauraci se promísila se skupinkou, co oběd vynechala. Opět jsme se promísili v jeden velký celek. Užívali jsme si pěkné počasí, povídali jsme si a čekání nám vůbec nevadilo.
13:00-Nahrnuli jsme se do papírny a připravili jsme svoje mozky na následují příval informací. Dozvěděli jsme se něco o ruční i strojové výrobě papíru, ale také kde se v minulosti nacházely jiné papírny, a že ta, kde se teď nacházíme, je jediná svého druhu v naší republice. Potom jsme shlédli film, který doplnil naše poznatky. Celá prohlídka byla doprovázena ukázkami strojů na výrobu ručního papíru i již hotovými výrobky.
13:45-Na závěr jsme se podívali přímo do výroby, to bylo zajímavější než celé předchozí povídání.
14:15-Opustily jsme Velké Losiny a  vydali jsme se zpět domů. Exkurze byla hodnocena spíše kladně, protože když už nic jiného alespoň jsme se ulili ze školy. A procházka kolem nádrže a oběd lepší než ve školní jídelně také nebyly k zahození.
 
Žáková, Zemanová
kvarta A
 
pavla-vylet-120.jpg

 

 

 

 

 

 

 

pavla-vylet-135.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

pavla-vylet-143.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 5595
Měsíc: 121
Den: 4